Home > Achievements > 2018 Achievements

2018 Achievements

Month

Department/CCA

Event

Organiser

Achievement

February

CCA - Softball Taichung International Women Softball Tournament

Chinese Taipei Softball Association

National Representation - Nuha Zakirah Bte Asrin (17S4)

March CCA - Entrepreneurship Club FINEX (Financial Expedition 2018) Investment Interactive Club, NTU 2nd Runner-Up in the Post-Secondary category
April CCA - CCS Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Commendation
April CCA - Drama Club Singapore Youth Festival Arts Presentation
Arts Education Branch
Certificate of Accomplishment
April CCA - MCS Singapore Youth Festival Arts Presentation
Arts Education Branch
Certificate of Distinction 
May CCA - Hockey National School 'A' Division Hockey (Girls) Singapore School Sports Council Girls Team 4th
May CCA - Football National School 'A' Division Football (Boys)
Singapore School Sports Council
Boys Team 4th
May CCA - Hockey National School 'A' Division Hockey (Boys)
Singapore School Sports Council
Boys Team Plate 2nd
May    CCA - Cross Country Singapore Schools Sports team - Athletes Support Programe National Youth Sports Institute Selected - Aldrich Goh (18A3)
May Humanities - Art/Art Club & Service Learning Club Art@Hong Kah North Millennia Institute & Hong Kah North CCAC Co-organisers - Er Kia Hui, Ghazrizal, John Goh, Azra, Art Club & Service Learning Club
May Science  International Conference on Teaching & Learning with Technology (iCTLT) Ministry of Education Improving Scientific Literarcy Skills through Virtual Laboratary Simulations - Adrian Tan, Danver Teo, Alivia Xu & Foo Yong Kuan
May Mathematics  International Conference on Teaching & Learning with Technology (iCTLT) Ministry of Education Fostering Future Ready Learners through Technology Infused Team-based Learning - Ginny Tan, Lee Zhiying
 May Science  Dr J. M Nathan Memorial Prize for Curriculum Project National Institute of Education Adrian Tan
May Malay Friends of the Malay Language Malay Language Council Singapore Appointed- Nurul Salma Bte Halizad (18A3) & Naufal Bin Jamil (18S6)
June Science Youth Research Programme (YRP)  Institute of Bioengineering and Nanotechnology (IBN) Lee Han Xuan Hans - 2nd in the Exit Presentation
July CCA - Speechmasters 32nd YMCA Plain English Speaking Award (PESA)  YMCA Fong Tien Rei 18A2 - Semi-final JC/Poly category
July Humanities - Art/Art Club & Service Learning Club  Passion Art Festival Village@Hong Kah North People's Association Co-organisers - Er Kia Hui, Ghazrizal, John Goh, Azra, Art Club & Service Learning Club
 July  English 2018 Tales of ‘S’ eBook Competition  CIVICA Winner (Darin Chow 16A1) 
 Aug Mathematics Australian Mathematics Competition (AMC 2018) Australian Mathematics Trust Distinction award - Amar Sham Nair S/O Mohd Azhar (18S3)
September CCA - Hockey SSSC National Colours Award Singapore School Sports Council Colours Award - Girls Team
September CCA - Football SSSC National Colours Award Singapore School Sports Council Colours Award - Girls Team
September Science MOE Innergy Award  Ministry of Education Bronze Award - Danver Teo, Adrian Tan, Xu Ruiping and Foo Yong Kuan
October Chinese National Novel Writing Competition Singapore Foo Chow Association Gold Award - Stephanie Lim 16C2
October Chinese National Novel Writing Competition Singapore Foo Chow Association Commendation Award - Lee Zhe Weng 18S6
October Chinese National Novel Writing Competition Singapore Foo Chow Association Commendation Award - Hu Hongyu 18S6
October Science  Sembcorp Marine Green Wave Competition  Sembcorp Marine Ltd Third - Randolph Daniel P.Vega 18S4